Odjel za stariju hrvatsku književnost Hrvatskoga filološkog društva 14. prosinca 2023. organizirao je stručni kolokvij “Starija hrvatska književnost – stanje u struci: Osuvremenjivanje pristupa građi i njezina digitalizacija” na kojem je sudjelovalo dvoje članova istraživačkog tima projekta. Ivan Lupić održao je uvodno izlaganje pod naslovom “U iščekivanju otvorenog pristupa”, a Irena Bratičević govorila je na temu “Pristup građi: iskustva s projekta o rukopisnoj kulturi”.
◇ ◇ ◇
U četvrtak, 07. prosinca 2023., u Vijećnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu, održan je završni skup projekta “Hrvatska rukopisna kultura: djela, pisari, zbirke”. Nakon što je prodekanica Filozofskog fakulteta Dolores Grmača održala pozdravnu riječ, dvanaest je izlagača u četiri tematske sesije predstavilo okupljenima svoja izlaganja. Na kraju cjelodnevnog programa, skup je svojim izlaganjem zatvorila voditeljica projekta Irena Bratičević, koja je u završnom govoru pohvalila trud svih izlagača te izrazila vjeru i nadu da će ovaj i njemu slični skupovi postati zalog budućih vrijednih dostignuća u istraživanju hrvatske rukopisne baštine.
◇ ◇ ◇
Potkraj rujna 2023. godine, u Splitu je održan znanstveni skup 35. Knjiga Mediterana. Na skupu je dr. sc. Vladimir Rezar sudjelovao izlaganjem o hvarskom plemiću i humanistu Gabrijelu Leporinu, te o njegovim vezama s Antunom Vrančićem. Sažetak izlaganja dostupan je ovdje.
◇ ◇ ◇
U Splitu se, od 20. do 22. travnja 2023., održavao znanstveno-književni i izdavački program Trideset treći Marulićevi dani. Na skupu je troje istraživača s projekta održalo izlaganja sa sljedećim temama:
- dr. sc. Ivan Lupić: Marko Marulić i Marko Dumanić
- dr. sc. Vlado Rezar: Herba quam ceruus sagittā fixus edit ili kako ljubavnu ranu liječi Aloysius Ceruinus Ragusinus
- dr. sc. Tamara Tvrtković: Žanrovsko-metrička analiza latinskih pjesama Frana Gundulića
U sklopu programa skupa održane su i dvije tekstološke radionice, u kojima su kao voditelji sudjelovali sudionici projekta Ivan Lupić i Leon Cvitić. Dvanaestu kroatističku tekstološku radionicu pod nazivom “Rukopisni zbornici i renesansno pjesništvo” vodili su Ivan Lupić i Saša Potočnjak, dok su Leon Cvitić i Marta Kontić vodili Četrnaestu latinističku tekstološku radionicu pod nazivom “Izgubljeni u prijepisu: Neobrađeni rukopis Marulićeva djela In epigrammata priscorum commentarius.”
◇ ◇ ◇
Suradnik na projektu dr. sc. Luka Špoljarić sudjelovao je na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Renaissance Society of America (San Juan, 9. – 11. ožujka 2023.) izlaganjem pod naslovom Inside the Library of a Humanist Bishop at the Papal Curia.
◇ ◇ ◇
Voditeljica projekta dr. sc. Irena Bratičević predstavila je rad na rukopisnoj građi vezanoj uz proučavanje i priređivanje književnih djela Ilije Crijevića izlaganjem The Local Reception of Ragusa’s Foremost Humanist na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji International Association for Neo-Latin Studies (Leuven, 31. srpnja – 5. kolovoza 2023.).
◇ ◇ ◇
U Zadru je 3. i 4. studenoga 2022. održan znanstveni skup “Molière u hrvatskoj kulturi” u organizaciji Odjela za francuske i frankofonske studije i Odjela za kroatistiku Sveučilišta u Zadru te Odsjeka za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na skupu su sudjelovali Irena Bratičević i Ivan Lupić zajedničkim izlaganjem pod naslovom “Molière u dubrovačkim rukopisima”.
◇ ◇ ◇
U Splitu je od 21. do 23. travnja 2022. održan znanstveno-književni i izdavački program Trideset drugi Marulićevi dani. Na skupu je pet istraživača s projekta održalo izlaganja sa sljedećim temama:
- dr. sc. Luka Špoljarić, O počecima humanističkog pokreta u Šibeniku.
- dr. sc. Ivan Lupić, Hanibal Lucić i Dubrovnik.
- Leon Cvitić, prof., Antički uzori Feliksa Petančića.
- dr. sc. Bratislav Lučin, Do posljednjeg daha: Trankvil Andreis papi Piju V.
- dr. sc. Vlado Rezar, Prilog bibliografiji hrvatskog renesansnog humanizma: Gabriel Leporinus Pharensis (fl. 1568).
Drugog dana skupa dr. sc. Irena Bratičević i dr. sc. Ivan Lupić okupljenima su predstavili projekt Hrvatska rukopisna kultura: djela, pisari, zbirke.
◇ ◇ ◇
Suradnik na projektu Luka Špoljarić sudjelovao je na znanstvenome skupu u Rimu u organizaciji The Danish Institute. Skup je trajao od 5. do 7. travnja 2022., a dr. sc. Špoljarić održao je izlaganje naslovljeno Framing Croatian Renaissance Literature. Scale(s) of Literary History – Europe c. 500-1500.
◇ ◇ ◇
Sudionici na projektu dr. sc. Luka Špoljarić i dr. sc. Ivan Lupić sudjelovali su na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Renaissance Society of America koja je održana u Dublinu (30. ožujka do 2. travnja 2022.). Predstavili su sljedeće radove:
- dr. sc. Luka Špoljarić, Cyriac of Ancona and the 1435 Caesar-Scipio Debate in Venetian Dalmatia.
- dr. sc. Ivan Lupić, Language and Identity in Venetian Dalmatia.
◇ ◇ ◇
U srijedu, 1. prosinca 2021., dr. sc. Bratislav Lučin sudjelovao je na međunarodnom seminaru Umanesimo Adriatico (secc. XIV-XVI): Ricerche, racconti, letture u organizaciji Sveučilišta u Macerati, gdje je održao izlaganje vezano uz temu projektnog istraživanja pod naslovom Petronio in Dalmazia: luce sul periodo buio del codex Traguriensis.
◇ ◇ ◇
5. svibnja 2021. dr. sc. Luka Špoljarić je, kao sudionik međunarodnog seminara iz humanističke filologije pod naslovom Umanesimo adriatico (secc. XIV-XVI): Ricerche, racconti, letture u organizaciji Sveučilišta u Macerati, kratko predstavio projekt i održao izlaganje pod naslovom The Correspondence of the First Dalmatian Humanists: Ivan Sobota of Trogir.
◇ ◇ ◇
Dana 23. i 24. listopada 2020. u obliku video-konferencije održan je znanstveni skup Colloquium Marulianum XXX – Rukopisi hrvatskoga humanizma i renesanse (II), koji se dosad redovito održavao u travnju u Splitu u organizaciji Književnoga kruga Split – Marulianuma. Na ovogodišnjem skupu sudjelovalo je šest članova istraživačke skupine s temama kojima se bave u okviru projekta:
- dr. sc. Luka Špoljarić, Leonardo Montagna i Split
- dr. sc. Bratislav Lučin, Utješna poslanica Ludovika Cipika braći u povodu smrti oca Koriolana
- dr. sc. Ivan Lupić, Marulić u Dubrovniku
- dr. sc. Vlado Rezar, Zagrebački kanonik i humanist Georg Wyrffel: novi biobibliografski podaci
- dr. sc. Tamara Tvrtković, Emblem kao rukopisni element i kao književni žanr na primjeru poezije Frana Gundulića (1587-1629)
- dr. sc. Irena Bratičević, Dubrovački rukopisi i priređivači djela Ilije Crijevića
Sažeci izlaganja dostupni su u programskoj knjižici.
◇ ◇ ◇
Dr. sc. Bratislav Lučin izlaganjem Jeronimovski florilegij Petra Cipika o tekstovima sv. Jeronima u kodeksu Cipiko-Benja (Marc. Lat. XIV. 124 (4044)) sudjelovao je na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Sanctus Hieronymus Dalmatiae vir illustris, koja se održala u Splitu 24. i 25. rujna 2020.